مقالات

روتین پوست خشک
Dry skin routine

روتین پوست خشک

برای اینکه بتوانید روتین پوست خشک را به راحتی و دقیق انجام دهید بهتر است در ابتدا دلایل داشتن روتین پوست و شرایط انجام روتین پوستی را بخوانید و با چرایی و چگونه گی انجام روتین پوست آشنا بشوید و بعد با توجه به نوع پوست خود ( پوست خشک ، پوست حساس ، پوست معمولی ، پوست چرب ) برای انجام روتین مناسب اقدام کنید.

روتین پوست خشک چیست؟

روتین پوست خشکوقتی صحبت از روتین پوست به میان میاید ، معمولا به این فکر میکنند که روتین پوستی فقط برای افرادی است که دارای بیماری های پوستی و یا اشخاصی است که پوست مستعد جوش دارند . در صورتی که افراد دارای پوست خشک هم باید روتین پوستی مناسب خود را داشته باشند و از محصولات مناسب روتین پوست خشک استفاده کنند تا روند درمانی آنها طی شود و دچار مشکلات پوستی نشوند.

روتین پوست خشک مناسب افرادی با پوست خشک است که دچار کوچک شدن و یا بسته شدن منافظ پوست شده اند که همین امر موجب کش آمدن پوست و یا پوست پوست شدن پوستشان میشود که داشتن روتین پوستی مناسب میتواند با تغذیه رسانی به پوست باعث باز شدن روزنه های پوستی شود و از تکرار این مشکل جلوگیری کند.

همچنین این افراد به دلیل خشکی بیش از حد و از دست دادن رطوبت پوست دچار ترک های پوستی میشوند و یا به دلیل نبودن رطوبت در سطح بیرونی پوست دچار جمع شدن پوست صورت و یا نقاط دیگر بدن خود میشوند که به این عارضه چروک پوستی گفته میشود که میتوانند با برداشتن یک دوره درمانی متوسط روتین پوست خشک به صورت اصولی و کامل پوست خود را آبرسانی و رطوبت پوست خود را افزایش دهند و برای همیشه از ترک های پوستی نجات پیدا کنند.

معمولا در دوران جوانی پوست کاملا چرب و مستعد جوش و آکنه است که ما شروع به استفاده غیر اصولی از محصولات جلوگیری از جوش و یا از بین بردن چربی صورت می کنیم و همین روال رو تا مدتها استفاده میکنیم که بعد از گذشت چند سال و همزان با افزایش سن ما پوست ما کم کم رو به خشکی میرود که استفاده از شوینده ها نیز مزید بر علت میشود . نبود چربی پوست شاید در وحله اول بسیار خوشایند باشه چون درگیر ایجاد پوست و آکنه نمیشیم اما نبود چربی باعث میشود که پوست صورت سریعا دچار پیری زودرس میشود و با داشتن یک روتین پوست خشک مناسب میتوان از این عارضه جلوگیری و یا درمان کرد.

افرادی دارای پوست خشک هستند معمولا در اطراف چشم و یا نقاط مختلفی از پوست خود دارای لک های تیره رنگ و یا چروک های ریزی هستند که شاید زیاد به چشم بخورد و نا خوشایند باشد که داشتن یک روتین پوست خشک میتواند به صورت همزان هم آبرسانی کند و هم مرطوب کننده و هم متعادل کننده چربی باشد و تمامی این موارد را بهبود ببخشد.

نتیجه :

1) روتین پوستی فقط مناسب افراد دارای بیماری پوستی نیست.

‌2) روتین پوست خشک امکان تنظیم چربی ، رطوبت ، آبرسانی ، تغذیه کننده و… را برای پوست های خشک دارد.

3) روتین پوست خشک میتواند به جوان سازی پوست کمک کند.

4) داشتن روتین پوست موجب روشن شدن پوست شود.

شرایط و مراحل انجام روتین پوست خشک :

به عنوان شرایط استفاده از روتین پوست خشک میتوان به استفاده از محصولات مخصوص پوست خشک را انتخاب کنید و حتما حتما به تاریخ و نحوه استفاده از از محصولات دقت کنید. توجه داشته باشید که صرفا داشتن یک روتین پوستی به تنهایی نمیتواند از ایجاد مشکلات پوستی و یا درمان عارضه های پوستی کافی باشد اما تا حدود بسیار زیادی هم میتواند از ایجاد و یا پیشروی عارضه جلوگیری کند .

برای فصل زمستان حتما از آبرسان های مناسب پوست خشک استفاده کنید و برای فصل تابستان از ضد آفتاب های مناسب پوست خشک و دارای spf متوسط حتما استفاده کنید. قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید تا پوست صورت شما بتواند استراحت کند و از محصولات آرایشی با ماندگاری بالا استفاده نکیند که موجب بسته شدن روزنه های پوستی شما نشود و سیگار نکشید که موجب خشک تر شدن پوست شما و سخت تر شدن درمان در زمان استفاده از روتین پوست خشک میشود.

از خوردن غذا های سرخ کردنی و فست فودی بپرهیزید چه در خانه چه در مراکز غذایی بیرون از خانه پرهیز کنید و همچنین از مواد شوینده صابونی به دلیل از بین بردن چربی پوست و یا لوازم آرایشی دارای پارابن به دلیل ایجاد چربی اضافه و پوشاندن روزنه های پوستی و همچنین محلول های پاک کننده دارای الکل به دلیل از بین بردن چربی های سطح پوست و خشک کردن پوست چه در زمان دوره و چه بعد از دوره روتین پوست خشک اسفتاده نکنید.

مراحل انجام روتین پوست خشک :

1) شستشوی پوست خشک :

روتین پوست خشک

روتین پوست خشک

پوست شما ممکن است در اثر فعالیت روزانه با باکتری ها و آلودگی های موجود در هوای آزاد مواجه شود و یا به دلیل استفاده از لوازم آرایشی دچار انسداد روزنه های پوستی ، خشکی و یا به دلیل مواجهه با مواد شیمیایی موجود در برخی لوازم آرایشی دچار حساسیت و یا خشکی شود. بهتر است که صورت خود را ۲بار در روز ( ۱ بار صبح و ۱ بار شب ) طبق برنامه روتین پوست خشک خود شستشو دهید . افرادی که دارای پوست خشک هستند نباید صورت خود را در روز به تغداد دفعات زیادی شستشو دهند.

صورت خود را با صابون نشویید چون صابون های موجود در بازار که متناسب با روتین پوست خشک نیستند قابلیت اسیدیته بالایی دارند و بسیار قوی هستند که توانایی پاک سازی بیشتر از حالت معمول را داردند پس بهتر است از شوینده های بر پایه روغن های طبیعی و آب که برای پوست های خشک مناسب است استفاده کنید. بعضی از دستمال مرطوب ها دارای الکل هستند به هیچ وجه از این نوع دستمال مرطوب ها استفاده نگنید.

همچنین میتوانید از فوم های شستشو ، پد ، تونر ، آرایش پاک کن های مخصوص روتین پوست خشک استفاده کنید یا از مواد شوینده صورت که از روغن های طبیعی همچون زیتون ، نارگیل ، آووکادو و…. به همراه گیاه های آب رسان تهیه شده اند استفاده کنید. حتما بعد از شستشوی صورت خود از حوله نخی برای خشک شدن استفاده کنید زیرا خشک شدن پوست در معرض هوای آزاد موجب از بین رفتن رطوبت سطح خارجی پوست میشود.

نتیجه :

1) پوست صورت خود را ۲ بار در روز بشویید .

2) حتما بعد از شستشو با حوله نخی خشک کنید .

3) از صابون، دستمال مرطوب الکلی و یا شوینده های قوی برای شستشو استفاده نکنید .

4) از شوینده هایی بر پایه روغن و آب استفاده کنید و از شوینده هایی بر پایه الکل دوری کنید .

2) پاکسازی پوست خشک :

به دلیل ضعیف بودن محصولات شستشوی روتین پوست خشک بهتر است برای پاک سازی عمیق پوستی اقدام شود. معمولا برای شستشوی صورت از تونر ، میسلار ، فوم شستشو و یا شیر پاک کن ها استفاده میشود . بعد از استفاده از شیر پاک کن ها برای پاک کردن آرایش صورت نیازی به آب کشی مجدد ندارید اما بهتر است که حتما با تونری که مناسب پوست خشک است صورت خود را پاک کنید تا مواد و یا آلودگی های باقی مانده در عمق پوست صورت شما از بین برود.

میسلار واتر ها میتوانند به تنهایی برای شستشور صورت کافی باشند که در مسافرت ها و یا جاهایی که به راحتی نمیتوانید به آب دسترسی داشته باشید مناسب است. میسلار واتر ها یکی از محصولات فوق العاده برای پوست به حساب می آیند اما معمولا از استفاده در روتین پوست خشک جا میمانند . میسلار واتر ها به دلیل اینکه بر پایه آب هستند گزینه مناسبی برای آبرسانی و مرطوب کنندگی پوست به حساب می آیند و همچنین میسالار واتر های مخصوص پوست خشک دارای روغن های طبیعی هستند که میزان چربی پوست را به تعادل میرسانند.

یکی دیگر از دلایل اینکه پیشنهاد میشود از تونر ها برای روتین پوست خشک استفاده کنید این است که تونر ها قابلیت نفوذ به بخش های عمیق پوست را دارند و بدون اینکه به پوست یا روزنه های پوستی آسیبی برسانند میتوانند پوست را به راحتی کاملا پاک سازی کنند و در نهایت رطوبت مورد نیاز پوست را فراهم کنند. معمولا بعد از استفاده از تونر ، هنگامی که پد مورد استفاده را نگاه میکنید متوجه میشوید که مقداری تغییر رنگ پیدا کرده است که میتواند حاصل پاک کردن باقی مانده های کرم پودر ، ضد آفتا و یا هر کدام از موارد مورد آرایش باشد.

تونر ها برای استفاده دور چشم ها ، لب ها و یا نقاط ملتهب و آسیب دیده پوست مناسب نیستند مگر اینکه بر روی خود محصول درج شده باشد که استفاده از تونر ها برای این قسمت ها در دوره روتین پوست خشک مناسب است.

نیتجه :

1) از میسلار واتر ها ، تونر ها و آرایش پاک کن ها به عنوان مکمل شستشو استفاده کنید.

3) از میسلار واتر ها و تونر ها به صورت مکمل استفاده کنید تا نتبجه بهتری بگیرید.

2) تونر ها قابلیت پاکسازی عمیق پوست را دارند.

4) حتما از تونر مخصوص روتین پوستی خود استفاده کنید

3) ماسک های آبرسان :

روتین پوست خشک

ماسک های آبرسان را میتوان یکی از لذت بخش ترین مراحل روتین پوست خشک نامید . این مرحله را باید بعد از شستشوی صورت و خشک کردن صورت استفاده کرد. ماسک های آبرسان برای بخش های مختلفی از بدن طراحی شده است که وظیفه اصلی آنها آبرسانی و مرطوب کنندگی عمیق پوست است. ماسک ها به ۲ نوع ورقه ایی و مایع قابل استفاده است که میتوان نوع مایع را به ماسک های خانگی اشاره کرد.

ماسک های صورت به دلیل تاثیر گذاری سریع و قابل حمل بودن به شدت مورد توجه افرادی که بسیار به روتین پوست خشک خود توجه میکنند قرار گرفته است . برای تسکین های سریع پوست به دلیل ترک و یا خشکی میتوان از ماسک های صورت استفاده کرد و بلافاصله با حس خنکی که بر روی پوست ایجاد میکند درد و التهاب تسکین پیدا میکند. ماسک های صورت تا زمانی که رطوبت خود را به پوست انتفال نداده اند بر روی پوست باقی میمانند و بعضی از ماسک های مایع بعد از مدت زمان مشخص نیاز به آب کشی دارد.

بهتر است از ماسک های که به صورت موضعی بر روی پوست شما تاثیر میگذارند استفاده کنید تا ماسک های که مثلا به شکل صورت است و تمامی بخش های صورت را تحت تاثیر قرار میدهد. دلیل این کار این است که تمرکز بر بخش از پوست که دارای مشکل شده است را بیشتر میکند و بهتر میتوان نتیجه گرفت . معمولا دیده میشود که استفاده از ماسک را در زمان اوقات فراقت استفاده میکنند که این کار فقط میتواند جنبه فان داشته باشد نه درمان در دوره روتین پوست خشک پس در استفاده از ماسک کوتاهی نکنید.

نتیجه :

1) از ماسک های آبرسان مخصوص پوست خشک بعد از شستشو و خشک کردن کامل صورت استفاده کنید.

2) از ماسک های موضعی به نصبت ماسک های محیطی بیشتر استفاده کنید.

3) ماسک را قبل از استفاده از مرطوب کننده استفاده کنید

4) زمان استفاده از ماسک را محدود به بازه زمانی خاصی نکنید و در استفاده از ماسک کوشا باشید.

4) استفاده از مرطوب کننده مخصوص پوست خشک :

برای مرطوب کردن پوست خشک نمیتوان فقط به کرم مرطوب کننده اشاره کرد. چون موارد بیشتری است که میتوان به عنوان اقدامی برای مرطوب کنندگی پوست خود در زمان استفاده از روتین پوست خشک استفاده کرد به عنوان مثال میتوان از روغن های پوستی ، سرم و کرم ها اشاره کرد که در ادامه بیشتر به تفکیک این موارد میپردازیم اما در این مرحله به کرم های مرطوب کننده میپردازیم.

کرم های مرطوب کننده مناسب پوست خشک دارای مقادیر بسیار زیاد از چربی های مفید پوست و فاقد پارابن و یا الکل هستند که سریعا توسط پوست جذب میشود و چربی پوست را به حالت تعادل میرساند و باعث بزرگتر شدن منافذ پوستی و کمک به قدد پوستی برای تولید چربی های مورد نیاز پوست میکند. یک کرم مرطوب کننده پوست خشک در روتین در حال استفاده به عنوان روتین پوست خشک میتواند پوست را کاملا از چربی های مورد نیاز غنی کند و از پیری و چروک های پوستی جلوگیری کند و پوست شما را روشن کند.

کرم های مرطوب کننده دارای مقادیر زیادی ملکول های آب در ساختار خود هستند که میتوانند پوست را به صورت عمیق آبرسانی و مرطوب کنند و تا 12 ساعت به صورت کامل مرطوب نگه دارند که این ویژگی را میتوان بعد از استفاده از کرم های مرطوب کننده در هنگام استفاده از روتین پوست خشک و هنگام بیدار شدن از خواب به راحتی مشاهده کرد به این صورت که بعد از بیدار شدن مثل روز های گذشته پوست صورت شما قبل از شستشو دیگه کش نمیاد و موجب اذییت و آزار شما نمیشود.

استفاده از کرم مرطوب کننده در این مرحله از روتین پوست خشک را میتوان قبل از مرحله شروع آرایش استفاده کرد. زیرا مواد آرایشی شاید در بعضی از موارد دارای مرطوب کنندگی باشند اما در کل باعث از بین رفتن رطوبت پوست میشود. استفاده از کرم مرطوب کننده هم به عنوان زیر ساز آرایشی ( پرایمر ) و هم به صورت مرطوب کنندگی پوست و جلو گیری از خشک شدن پوست ایفای نقش میکند. در ضمن : در صورت استفاده از کرم مرطوب کننده قبل از آرایش در هنگام شستشوی صورت مواد آرایشی راحت تر از حالت معمول از روی صورت پاک میشود.

1) مرطوب کنندگی فقط به کرم های مرطوب کننده ختم نمیشود.

2) کرم های مرطوب کننده دارای روغن های طبیعی و مورد نیاز پوست است.

3) کرم های مرطوب کننده قابلیت آبرسانی پوست خشک را دارند.

4) از کرم های مرطوب کننده میتوان به عنوان زیر ساز و یا قبل از آرایش استفاده کرد.

5) استفاده از سرم یا روغن مناسب پوست خشک :

روتین پوست خشک

 

سرم ها و روغن ها معمولا عضو اصلی مراحل استفاده از روتین پوست خشک نیستند اما بودن این مراحل نه تنها مشکلی در روند درمان را ایجاد نمیکند بلکه میتواند موجب کاهش مدت زمان طول درمان بشود. منظور از سرم های پوستی فقط و فقط سرم های با قابلیت استعمال خارجی است و منظور از روغن های پوستی ، روغن های طبیعی و فاقد هرگونه پالم و روغن های صنعتی است.

سرم های پوستی حاصل عصاره گیاهان ، میوه ها ، ریشه ها و یا … است و همچنین میتواند به صورت ترکیبی از این موارد باشد که هم به عنوان مرطوب کننده و آبرسان و هم به عنوان متعادل کننده چربی در روتین پوست خشک استفاده کرد. سرم ها قابلیت استعمال خارجی دارند و به صورت موضعی مورد استفاده قرار میگیرند.

سرم های پوستی به دلیل ساختار ریز مولکولی که دارند به راحتی و خیلی سریع به بخش های زیرین پوست نفوذ کرده و تاثیر گذار میشوند. سرم ها به دلیل دارا بودن آنزیم های اکتیو و فعال به سرعت در روند درمان واکنش نشان میدهند و حتی میتوان بعد از مدت زمان چند روزه از استفاده از محصول تاثیرات سرم را در روتین پوست خشک به وضوح مشاهده کرد.

روغن های پوستی را میتوان به 2 بخش تقسیم کرد :

1) روغن های مورد نیاز هنگام ماساژ :

که با استفاده از روغن های بدست آمده از خود گیاهان و یا هسته گیاهان مورد استفاده قرار میگیردند که به دلیل دارا بودن مواد مغذی و چربی های طبیعی در خود به محض ماساژ دادن بر روی پوست به خورد پوست میرود و موجب تغذیه و متعادل سازی چربی پوست و هم چنین به دلیل آبرسانی موجب روشن تر شدن پوست هم میشود. این کار در روتین پوست خشک باعث از بین رفتن چین و چروک های روی پوست و همچنین از کش آمدن پوست جلوگیری میکند.

2) روغن های زیر ساز آرایشی :

به آن دسته از روغن هایی گفته میشود که مقدار چربی متعادل تری دارند و قدرت جذب شوندگی بالا تری را دارند که میتوان برای تمامی قسمت های پوست صورت و یا حتی بخش های از پوست صورت به صورت پرایمر استفاده کرد. این دسته از روغن ها هم دارای خاصیت مرطوب کنندگی و تامین کنندگی چربی پوست را دارند و از مواد طبیعی تشکیل شده است. و معمولا در روتین پوست خشک برای لب ها و برای اطراف چشم مورد استفاده قرار میگیرد.

نتیجه :

1) استفاده از سرم ها و یا روغن ها پوست خشک در روند درمان بسیار تاثیر گذار است

2) سرم ها دارای آنزیم های اکتیو و فعال هستند که موجب نفوذ به لایه های زیرین پوست میشود

3) روغن های گیاهی و سرم ها را میتوان قبل از آرایش کردن استفاده کرد

4) روغن های گیاهی چربی مورد نیاز پوست را تامین میکند

6) استفاده از کرم ضد آفتاب :

استفاده از ضد آفتاب های بدن و ضد آفتاب های صورت دارای برخی از باور های اشتباهی است که متاسفانه در مدت زمان های مختلفی در ذهن افراد شکل گرفته است که در ادامه به چند نمونه از این موارد اشاره میکنیم . 1) استفاده از ضد آفتاب فقط مختص فصل تابستان است 2) استفاده از ضد آفتاب فقط برای زمانی است که در معرض نور مستقیم خورشید قرار داریم 3) کرم ضد آفتاب را میتوان در مدت زمان طولانی استفاده کرد 5) و….

این موارد فقط بخشی از باور های اشتباه در مورد استفاده از ضد آفتاب است اما استفاده از ضد آفتاب فقط به فصل تابستان و یا دوره روتین پوست خشک منتهی نمیشود بلکه در همه فصل ها باید از ضد آفتاب استفاده کرد . اما هر فصل مقدار spf مشخص خود را دارد و با توجه به نوع پوست خود باید از ضد آفتاب استفاده کرد مخصوصا در روتین پوست خشک برای پوست هاس خشک.

استفاده از ضد آفتاب را نباید محدود به زمان و یا دوره روتین پوست خشک کنیم که قرار است مدت زمان طولانی زیر نور خورشید قرار داریم استفاده کنیم بلکه حتی در صورت امکان باید حتی در خانه هم از کرم ضد آفتاب استفاده کرد به دلیل اینکه اشعه های مضر نور خورشید فقط مستقیم حرکت نمیکنند و پنجره و پرده توان جلوگیری از ورود اشعه های مضر نور خورشید به داخل خانه ما را ندارند.

مدت زمان استفاده از کرم ضد آفتاب نه تنها در زمان استفاده از روتین پوست خشک بلکه در حالت طبیعی نباید بیشتر از 1 ماه نهایتا 45 روز به طول بکشد چون تاثیر گذاری کرم ضد آفتاب به استفاده هر روزه و شارژ کردن ضد آفتاب روی صورت به مدت ۲ بار در روز است در غیر این صورت نمیتوان به خوبی از کرم ضد آفتاب در مقابل محافظت پوست ما در برابر اشعه های مضر خورشید جواب گرفت و دلیل اینکه کرم های ضد آفتاب تاریخ کمی دارند دقیقا این مورد است.

نتیجه :

1) استفاده هر روزه از کرم ضد آفتاب

2) استفاده از کرم ضد آفتاب حتی در منزل و یا محل کار

3) کرم ضد آفتاب را در مدت زمان ۱ ماهه استفاده کنیم

4) شارژ کردن ۲ بار در روز از کرم ضد آفتاب روی صورت

5) استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب هر فصل با spf مناسب

7) کرم دور چشم :

روتین پوست خشک

از جمله موارد تیرگی دور چشم میتوان به کم خوابی ، خشکی پوست ، مشکلات هورمونی ، کاهش وزن شدید ، مشکلات خونی ، کم آبی بدن و… است اما در این مورد میخواهیم به استفاده از کرم دور چشم در روتین پوست خشک اشاره کنیم. کرم های دور چشم به دلیل متغییر بودن قدرت و حساسیت دور چشم به رتبه بندی سنی محدود میشوند.

پوست اطراف چشم بسیار نازک تر از بقیه قسمت های صورت دارد و به همین دلیل تغییرات را به سرعت نشان میدهد که از جمله موارد میتوان به پف دور چشم ، تیرگی رنگ پوست ، گود افتادن زیر چشم و ایجاد چروک اشاره کرد . استفاده از کرم دور چشم در روتین پوست خشک به این دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است که تاثیرات روتین را به سرعت نشان میدهد و میتوان نیتیجه روتین پوستی خود را مشاهده کرد.

برای از بین بردن تیرگی دور چشم میتوان از ماسک های دور چشم که خاصیت آبرسانی و مرطوب کنندگی بالایی که دارند استفاده کرد که این مورد یکی از مراحل انجام روتین پوست خشک است. تغییر رنگ دور چشم یکی از شایع ترین دلایل مشخص کردن کم آبی پوست صورت و بدن است که کرم ها و ماسک های دور چشم با خاصیت ضد آبی که دارند این مشکل را رفع میکنند.

پف و یا چروک های اطراف چشم را میتوان با استفاده از کرم های دور چشم از بین برد ، این کرم ها با خاصیت آبرسانی عمیق و مرطوب کنندگی و همچنین رساندن مواد مغذی مورد نیاز پوست باعث از بین رفتن پف دور چشم و همچنین چروک های آن میشود که نقش ویژه ایی در روتین پوست خشک را ایفا میکنند.

 

 

از اینکه برای خواندن این مقاله وقت گذاشتید و تا اینجا همراه ما بودید صمیمانه از شما همراهان همیشگی سپاسگذاریم. همچنین شما عزیزان میتوانید برا خرید محصولا آرایشی و بهداشتی و یا مشاوره پوستی با تیارا شاپ در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید